Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Tek sıra kanatlı menfezler, ortamdan kirli havanın toplanması görevini görür ve direkt olarak kanala veya plenum kutusuna monte edilirler. Ayrıca, ayrı ayrı ayarlanabilen yatay veya dikey kanatlardan oluşmaktadırlar. Çift sira kanatli menfezler, havalandırma kanallarından ortama sıcak veya soğuk şartlandırılmış havanın dağıtılması görevini görürler. Direkt olarak kanala veya plenum kutusuna monte edilirler. Aynca, ayrı ayrı ayarlanabilen yatay ve dikey kanatlardan olusmaktadirlar. Klima uygulamalarında emiş ve üfleme menfezi olarak kullanılırlar. Kare, dikdörtgen veya yuvarlak kesitli olabildiği gibi 1-2-3-4 yönlü olarakta imalatı mümkündür. Uygulama alanları genelde tavan yüksekliği düşük olan yerlerdir. Metal tavan uygulamalarında 60*60 özel yapım metal tavan anemostatları kullanılır. Anemostatlarda dampersiz ve damperli modeller mevcut olup hava ayarının istenilen düzeyde yapılması sağlanmaktadır. Boyasız, eloksal veya eloktrostatik fırın boyalı olarak imalatı mümkündür.

havalandirma-menfezleri.jpghavalandirma-menfezleri2.pnghavalandirma-menfezleri3.jpghavalandirma-menfezleri4.jpghavalandirma-menfezleri5.jpghavalandirma-menfezleri6.jpghavalandirma-menfezleri7.jpghavalandirma-menfezleri8.jpghavalandirma-menfezleri9.jpg

Jeneratör ve bilgisayar odaları, konferans salonları, radyatör üstlerinde kullanıldığı gibi Doğalgazlı oda ve banyolarda kapı alt kısmında havalandırma menfezi olarakda tercih sebebidir.

Lineer Müdahale Kapağı Havalandırma projelerinde müdahale edilmesi gereken yerlerde kolayca müdahale imkanı sağlar. Alüminyum çerçevenin içine alüminyum levha ya da lineer uygulanır. İstenilen ebatlarda yapılabilir.Arkası sinek telli olabilir.İstenilen ölçülerde yapılabilir.

 

Bir havalandırma sisteminin en son unsurudur. Bulunduğu mahal içine gelen besleme

ya da kullanılan havanın toplanmasını sağlayan elemanlara denir. Menfezlerden genel olarak

beklenenler şunlardır:

- Gerekli hava debisini vermesi,

- Havanın mahal içinde yayılmasını sağlaması,

- Rahatsız edici hava akımları oluşturmaması,

- Havayı doğrudan toplayıcı menfezlere göndermesi,

- Gürültü oluşturmaması,

- Mimari tasarımının ve estetiğinin uygun olması.